Polski „kret” poleci na Marsa

numer 1705 - 21.04.2017Gospodarka

Polska spółka Astronika zaprojektowała i wykonała urządzenie, które w ramach misji NASA InSight zbada właściwości gruntu na Marsie. „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję.

Według opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju Polskiej Strategii Kosmicznej do 2030 r. obroty rodzimych firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie. Wdrożenie strategii ma umożliwić m.in. wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód czy ochronie granic. – Szacuje się, że przychody sektora kosmicznego wynoszą 250 mld dol., dlatego trudno się dziwić, że do rozwoju tego sektora przywiązujemy szczególnie dużą wagę. W Polsce działa już ponad 300 firm, które z dużymi sukcesami aplikują do międzynarodowych programów kosmicznych – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, na środowej konferencji prasowej.

Jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich lat w sektorze kosmicznym jest zaprojektowany przez firmę Astronika „kret” HP3. Jest to próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański. HP3 to jedno z trzech głównych urządzeń pomiarowych, które zabierze ze sobą misja InSightzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się