​Więcej pracy i kasy oraz szybszy rozwój

numer 1705 - 21.04.2017Gospodarka

DANE I PROGNOZY Przedstawiono dobre dane i prognozy dla polskiej gospodarki. Według GUS‑u zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu br. o 4,5 proc., a przeciętne wynagrodzenie było wyższe o 5,2 proc. Z kolei resort finansów przewiduje, że w tym i przyszłym roku gospodarka przyśpieszy, a deficyt sektora rządowego i samorządowego w 2018 r. spadnie do 2,5 proc. PKB.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w marcu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach było wyższe o 4,5 proc. (licząc rok do roku) – wyniosło prawie 6 mln osób. W przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosło także przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto – o 5,2 proc. i wyniosło 4577,86 zł. To wzrosty przekraczające oczekiwania ekspertów.

Z analiz rynku pracy wynika, że wciąż rośnie popyt na pracowników. – Tylko w marcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 167 tys. propozycji zatrudnienia, co stanowiło najwyższy wynik od dwóch dekad. Jednak po stronie podażowej widać wyraźne ograniczenia – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz w firmie Work Service. – Za chwilę czeka nas sezonowy boom rekrutacyjny i wówczas problemy ze znalezieniem pracowników będą jeszcze poważniejsze – dodaje.

Ekspert zwraca uwagę, że dynamika wzrostu wynagrodzeń w marcu przekroczyła psychologiczną granicę 5 proc., co jest efektem rosnącej presji płacowejzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się