​Dogrywka w wyborach uzupełniających do Kongresu

numer 1705 - 21.04.2017ŚwiatUSA Pierwsza tura wyborów uzupełniających do amerykańskiego Kongresu w stanie Georgia nie została rozstrzygnięta. Uważani za faworytów kandydat Demokratów Jon Ossoff i przedstawicielka Republikanów Karen Handel nie przekroczyli wymaganego 50-proc. progu głosów. Druga tura wyborów odbędzie się w czerwcu.

Wybory uzupełniające zorganizowano, gdy republikanin Tom Price, dotychczasowy członek Izby Reprezentantów (izba niższa Kongresu) z szóstego okręgu stanu Georgia, został sekretarzem ds. zdrowia w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wygranie wyborów w Georgii stało się dla Partii Demokratycznej sprawą prestiżową. Okręg ten od lat głosuje bowiem na Republikanów, a Tom Price wygrywał wszystkie wybory od 2004 r. zazwyczaj w pierwszej turze. Dlatego też 30-letni Jon Ossoff – którego kariera dotychczas ograniczała się do bycia asystentem kongresmana Hanka Johnsona – otrzymał od swojej partii ogromną pomoc. Do głosowania na niego zachęcali czołowi politycy Demokratów oraz sympatyzujące z partią lewicowe media. Udało się mu również uzbierać na kampanię rekordową kwotę ponad 8 mln dol., podczas gdy Karen Handel potrzebowała na ten cel mniej niż pół milionazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się