​Zabytki – perły na pokaz i na własność

numer 1707 - 24.04.2017

Obecnie w ofercie ANR można znaleźć wiele unikatowych zabytków. Dzieje odrestaurowanych pałaców pokazują, że dawne perły po odzyskaniu blasku cieszą się znowu zainteresowaniem.

Pałac w Sieniawie

Sieniawa była ukochanym miejscem księcia Adama K. Czartoryskiego. Pałac zbudowany w XVIII w. był w XIX stuleciu ośrodkiem życia politycznego i kulturalnego Galicji. Właściciel systematycznie przekształcał go na budowlę w stylu wersalskim, pełną misternych zdobień. Po II wojnie światowej obiekt, pozbawiony jakiejkolwiek opieki, ulegał dewastacji. Obecnie należy do ANR. Agencja przywróciła go do dawnej świetności. Dzięki gruntownej renowacji budynku i rewitalizacji okalającego go parku cały zabytkowy kompleks odgrywa rolę ekskluzywnego miejsca spotkań, konferencji i wypoczynku. Obecnie Agencja wydzierżawia go.

Muzeum w Szreniawie

7 marca 2014 r. Agencja przekazała nieodpłatne samorządowi województwa wielkopolskiego kompleks działek o łącznej powierzchni 3,8 ha na rzecz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Wartość przekazanych nieodpłatnie nieruchomości to prawie 10 mln zł. Przedtem działki te były przez wiele lat dzierżawione przez szreniawskie Muzeum od Agencją Nieruchomości Rolnych. Obecnie na tym terenie mieszczą się, adaptowane na potrzeby wystawiennicze, obiekty wpisane do rejestru zabytków budynki folwarczne: obora, spichlerz i wiata. Muzeum prowadzi tam działalność kulturalną i naukowązawartość zablokowana

Autor: Paweł Olender


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama