40 mln euro z programu LIFE dla Polski

​Dofinansowanie \ Dla klimatu i środowiska

numer 1707 - 24.04.2017Gospodarka

28 kwietnia rozpocznie się tegoroczny nabór do unijnego programu LIFE. Komisja Europejska czeka do września na projekty wnioskodawców dotyczące środowiska lub klimatu. O pieniądze może starać się każdy podmiot z Unii Europejskiej. To ostatni rok, w którym Polska ma do dyspozycji 40 mln euro m.in. na innowacje prośrodowiskowe. Dodatkowe wsparcie – finansowe i doradcze – zapewni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównym celem programu LIFE jest rozwiązywanie ważnych problemów środowiskowych i klimatycznych, w tym dotyczących ochrony przyrody, szczególnie poprzez stosowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Budżet programu na lata 2014–2020 jest wyższy niż kiedykolwiek – wynosi 3,46 mld euro.

Rok 2017 jest ostatnim, w którym nasz kraj ma zagwarantowaną alokację krajową dla podprogramu środowisko w wysokości ok. 40 mln euro. To oznacza, że polscy wnioskodawcy mają zwiększone szanse na pieniądze w obecnym naborze pod warunkiem przygotowania dobrej jakości wniosków. Pomóc w tym może NFOŚiGW. W sumie, w formie dotacji można sfinansować nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć (60 proc. z KE i 35 proc. z NFOŚiGW), którym Bruksela otworzy drogę do realizacji.

Kto, kiedy i o co może wnioskować

Beneficjentem programu LIFE może być każdy podmiot zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej. Jest to więc szansa np. dla samorządów, które przy unijnym wsparciu mogą rozwiązać swoje problemy dotyczące m.in. dostosowywania się do zmian klimatu. To także zielone światło dla inicjatyw państwowych jednostek budżetowych, ośrodków badawczych i naukowych, organizacji pozarządowych i polskiego biznesu.

Wskazówki dla początkujących

Program LIFE, wdrażany bezpośrednio z poziomu Komisji Europejskiej, ma swoją specyfikę i wymagania. Kluczem do sukcesu jest spełnienie wymogu tzw. europejskiej wartości dodanejzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama