Fot Fotomag/Gazeta Polska

Zmienić konstytucję!

​ROCZNICA \ Postkomunistyczna ustawa zasadnicza do śmietnika

numer 1713 - 02.05.2017Temat Dnia

Obowiązująca postkomunistyczna konstytucja ukończyła dziś 20 lat. O niedoskonałości ustawy zasadniczej tworzonej pod okiem Aleksandra Kwaśniewskiego mówi większość partii politycznych w Polsce, widząc w niej źródło problemów i konfliktów politycznych w kraju. Czas na nową ustawę zasadniczą.

Obecna konstytucja to efekt porozumienia zawartego przy Okrągłym Stole. Zgromadzenie konstytucyjne odbywało się z udziałem takich osób jak Aleksander Kwaśniewski czy Stanisław Ciosek. Ta ustawa zasadnicza nie uwzględnia głosu społeczeństwa obywatelskiego, środowisk katolickich – mówi nam prof. Krystyna Pawłowicz, polityk Prawa i Sprawiedliwości. Jej zdaniem jednym z większych mankamentów konstytucji z 1997 r. jest to, że nie odcina się ona w sposób jednoznaczny od PRL‑u. – Dzisiaj widać, jak tego brakuje. Cały problem sądownictwa. SLD, które broni UB-eków, twierdząc, że ci dobrze zasłużyli się Polsce. Nikt nie ma wstydu – mówi prof. Pawłowicz.

Zdaniem polityk PiS‑u nad konstytucją z 1997 r. nie odbyła się żadna poważna debata, a Polacy, głosując, byli nieświadomi np. zapisu art. 90, który mówi o tym, że państwo może przekazać organizacji międzynarodowej część kompetencji. – To sprawiło, że dzisiaj Sejm nie sprawuje zwierzchniej władzy w Polscezawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się