USA chcą zablokować Nord Stream 2

GAZ \ Czy Dania i Szwecja odmówią zgody na budowę gazociągu na swoich wodach terytorialnych?

numer 1721 - 12.05.2017Gospodarka

Administracja Donalda Trumpa próbuje przekonać duński rząd, aby odmówił zgody na budowę gazociągu Nord Stream 2 na swoich wodach terytorialnych. Podobne działania USA podjęły w Szwecji. – Nie ma sensu realizować tego projektu, ponieważ jest sprzeczny z polityką energetyczną UE. Jest wiele innych możliwości dostaw gazu do Europy – twierdzą Amerykanie.

Informacje o staraniach USA zmierzających do storpedowania niemiecko-rosyjskiej inwestycji ujawnił duński dziennik „Berlingske”. Zdaniem gazety Amerykanie przekonują rząd w Kopenhadze, by nie zgadzał się na budowę Nord Stream 2 na swoich wodach terytorialnych w pobliżu wyspy Bornholm. Wcześniej podobne działania Stany Zjednoczone podjęły w Szwecji, która jeśli nie zgodzi się na przebieg gazociągu przez jej strefę ekonomiczną na Bałtyku, może zablokować kontrowersyjną inwestycję.

„Berlingske” cytuje Robin Dunnigan, która pełni funkcję zastępcy podsekretarza stanu ds. współpracy energetycznej w Biurze Zasobów Energetycznych w Departamencie Stanu USA. Jej zdaniem nie ma sensu budować Nord Stream 2, ponieważ jest dostępnych wiele innych możliwości dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej. – Jest to również niezgodne z polityką energetyczną UE – stwierdziła Dunniganzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się