reklama


​Francuzi zarobili w Polsce miliardy euro

numer 1724 - 16.05.2017Gospodarka

PRYWATYZACJA Macron chyba zapomniał, ile Francja skorzystała na otwarciu polskiego rynku – w ten sposób prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej odniosła się do wypowiedzi Emmanuela Macrona, prezydenta Francji, który domaga się ukarania Polski za przyciąganie kapitału zagranicznego.

Emanuel Macron zapowiedział, że zamierza doprowadzić do nałożenia na Polskę sankcji za nieuczciwe metody przyciągania inwestycji. Prof. Mączyńska przypomniała w wywiadzie dla PAP, że francuskie przedsiębiorstwa sporo skorzystały na otwarciu polskiego rynku. Jako przykład podała Telekomunikację Polską, która została przejęta przez państwowy kapitał francuski. I była to inwestycja bardzo korzystna dla tego kapitału.

Warto w tym miejscu przypomnieć fragment książki „Jan Kulczyk. Biografia niezwykła”, wydawnictwa Fronda z 2015 r., w której napisano, że prywatyzacja TP SA (obecnie Orange) i zgoda, żeby spółkę kupili Francuzi (France Telecom), były częścią ceny, jaką Polska zapłaciła za przystąpienie do Unii Europejskiej. Dla Francuzów była to tak ważna transakcja, że w kupno TP SA zaangażował się nawet ówczesny prezydent Francji Jacques Chirac. Sprzedaż TP SA, która miała monopol na rynku telefonii stacjonarnej, stała się największą prywatyzacją w dziejach III RP.

Francuski kapitał jest też obecny na polskim rynku energetycznymzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama