Amerykański gaz przypłynie do Polski w czerwcu

numer 1726 - 18.05.2017Gospodarka

Między 4 a 6 czerwca do Terminalu LNG w Świnoujściu im. Lecha Kaczyńskiego przypłynie pierwsza dostawa gazu ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu miesiąca zostanie ogłoszona procedura Open Season dla Baltic Pipe – poinformował Maciej Woźniak, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Międzyzdrojach na konferencji Gazterm 2017.

Maciej Woźniak zapowiedział, że w ciągu miesiąca zostanie ogłoszona procedura Open Season dla budowy gazociągu Baltic Pipe, czyli konsultacje rynkowe ws. planowanego gazociągu. Chodzi o przyjmowanie zgłoszeń na rezerwację mocy przesyłowych gazociągu, co jest jednym z warunków rozpoczęcia tej strategicznej dla Polski inwestycji.

– Baltic Pipe musi powstać nie później niż w 2022 r., bo wtedy wygasa nasz dotychczasowy kontrakt z Gazpromem – wyjaśnił wiceprezes Maciej Woźniak. – Trudno powiedzieć, czy i w jaki sposób zostanie przedłużony, ale na pewno nie na tych zasadach, które obecnie mamy. W związku z tym Polska potrzebuje infrastrukturalnej możliwości sprowadzenia gazu w odpowiedniej ilości do zaspokojenia potrzeb całego polskiego rynku – tłumaczy wiceprezes zarządu PGNiG.

Jeepe Done, Gaz Market Director z duńskiego Energinet, który brał udział w konferencji, powiedział, że dostrzega możliwość tworzenia bardziej zintegrowanego rynku między państwami bałtyckimi. – Brakującym ogniwem jest tu projekt Baltic Pipe – zauważył Jeppe Donezawartość zablokowana

Autor: Tomasz Duklanowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się