MFW podnosi prognozę i oczekuje wzrostu

numer 1727 - 19.05.2017GospodarkaPOLITYKA GOSPODARCZA W krótkim okresie Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce, choć konsolidacja fiskalna powinna rozpocząć się, zdaniem Funduszu, tak szybko, jak to możliwe. Takie opinie znalazły się w oświadczeniu misji MFW w Polsce, które zostało w czwartek przedstawione na konferencji prasowej przez szefową misji Anne Ilyinę.

Mówiła ona m.in., że MFW oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego – w tym roku liczy na „odbicie do 3,6 proc. w wyniku silnej konsumpcji oraz wyższych inwestycji w sektorze publicznym”. Zdaniem MFW utrzymanie obecnego tempa wzrostu w długim okresie „nie będzie możliwe bez szybszego wzrostu produktywności, silniejszych inwestycji prywatnych oraz wzrostu aktywności zawodowej”.

W połowie kwietnia br. MFW prognozował, że tempo wzrostu PKB w Polsce przyspieszy do 3,4 proc. w tym roku, w kolejnym zaś roku spowolni do 3,2 proc.

„Stabilna sytuacja monetarna jest obecnie odpowiednia, ale bank centralny powinien być gotowy podnieść stopę procentową, jeśli przyspieszenie inflacji bazowej będzie zagrażało celowi inflacyjnemu” – napisano w raporcie.

„Polska gospodarka będzie prawdopodobnie rozwijała się na poziomie swojego potencjału lub powyżej” – podsumował MFW. Według Funduszu Polska potrzebuje reform strukturalnych, aby złagodzić presję ze strony czynników demograficznych oraz zapewnić trwałą konwergencjęzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się