fot. Wikipedia

Polityczny atak na Donalda Trumpa

numer 1727 - 19.05.2017Świat

Po ujawnieniu przez amerykańskie media rzekomych nacisków prezydenta USA Donalda Trumpa na byłego już szefa FBI Jamesa Comeya, by ten umorzył śledztwo dotyczące współpracy z Rosją byłego prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa gen. Michaela Flynna, polityczni przeciwnicy przywódcy Białego Domu domagają się jego dymisji.

Przed kilkoma dniami dziennik „The New York Times” poinformował o istnieniu notatki, którą James Comey, były już dyrektor FBI, zrobił po spotkaniu z prezydentem Trumpem. Spotkanie miało miejsce 14 lutego br., czyli dzień po rezygnacji Flynna z zajmowanego stanowiska, i dotyczyło śledztwa prowadzonego przeciwko emerytowanemu generałowi w sprawie jego ewentualnych powiązań z Rosją. Z informacji, do których dotarli dziennikarze, wynika, że Donald Trump miał sugerować Comeyowi przerwanie śledztwa.

Treść notatki wzbudziła wśród mediów i polityków w USA ogromny skandal. Demokraci natychmiast zażądali odwołania Trumpa ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Próbują przekonać do swojego pomysłu również przedstawicieli Republikanów. Jeden z nich – Justin Amash, który od dawna krytykuje Trumpa, przyznał, że jeżeli notatka jest prawdziwa, to sam aktywnie będzie działał na rzecz obalenia prezydenta.

Wątpliwe jednak, by przeciwnikom Trumpa udało się doprowadzić do tzw. impeachmentu. Procedura ta, przypominająca pod wieloma względami proces sądowy, wymaga bowiem akceptacji większości głosów w 435-osobowej Izbie Reprezentantów i ponad połowy głosów w 100-osobowym Senacie.

Wielu ekspertów podaje jednak w wątpliwość wiarygodność całego zdarzenia. Po pierwsze, podczas spotkania 14 lutego w Gabinecie Owalnym poza Trumpem i Jamesem Comeyem nie było nikogo innegozawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się