Polski łazik na teście marsjańskim

numer 1728 - 20.05.2017Gospodarka

KOSMOS Nowy kosmiczny pojazd konstruktorów z Uniwersytetu Warszawskiego poleci do USA, by w Mars Desert Research Station sprawdzić się w warunkach najbardziej zbliżonych do tych na Marsie.

Młodzi konstruktorzy z Uniwersytetu Warszawskiego w położonym na pustyni w stanie Utah ośrodku Mars Desert Research Station zaprezentują swój łazik Anteros podczas University Rover Challenge – kilkudniowej rywalizacji pojazdów marsjańskich, które mogą w przyszłości pomóc w eksploracji tej planety. – Amerykański ośrodek to najlepsze istniejące dziś na świecie miejsce, w którym można sprawdzić sprzęt w warunkach najbardziej zbliżonych do tych na Marsie – mówi Maciej Bartylak, szef zespołu konstruktorów.

Anteros to następca łazika Axolotl 2.0, który rok temu zdobył 3. miejsce w UK University Rover Challenge. Nowy łazik dostał jeszcze lepsze zawieszenie, napęd oraz silnik. Udoskonalone zostało ramię pojazdu, od nowa został napisany kod sterujący łazikiem. 1 czerwca polski łazik zmierzy się na pustyni w Utah z 35 podobnymi pojazdami zbudowanymi przez zespoły naukowe z całego świata.

Każdy pojazd będzie miał do wykonania cztery misje polegające m.inzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się