Dylematy cesarskiego dworu

numer 1728 - 20.05.2017Świat

Służby prasowe Pałacu Cesarskiego w Tokio poinformowały, że japońska księżniczka Mako wyjdzie za mąż za „chłopaka z ludu”. Tym samym zrzeknie się przynależności do rodziny cesarskiej. Ponadto w Japonii szykuje się pierwsza od 200 lat abdykacja cesarza. W japońskich mediach powraca więc kwestia sukcesji tronu, do której prawo w Kraju Kwitnącej Wiśni posiadają wyłącznie mężczyźni.

25-letnia wnuczka japońskiego cesarza Akihito zaręczyła się ze swoim kolegą ze studiów na uniwersytecie chrześcijańskim w Tokio, 25-letnim Kei Komuro – prawnikiem, a w przeszłości uniwersyteckim ambasadorem turystyki w mieście Fujisawa w graniczącej z Tokio prefekturze Kanagawa. Japończyk był wtedy twarzą kampanii „Książę morza” i tym przydomkiem określają dziś Kei Komuro japońskie media. Jednak wybranek księżniczki nie jest księciem, dlatego Mako, wychodząc za Komuro, będzie musiała opuścić rodzinę cesarską. Przed nią w podobnej sytuacji były w 2005 r. księżniczka Sayako – jedyna córka cesarza Akihito, która wyszła za urzędnika banku, i księżniczka Noriko, córka nieżyjącego już księcia Takamado, która w 2014 r. poślubiła najstarszego syna głównego kapłana świątyni Izumo Taisha z prefektury Shimane.

W piątek, już po informacji o zaręczynach księżniczki, japoński rząd przyjął ustawę zezwalającą na abdykację panującego obecnie 83-letniego cesarza Akihito. Termin zmiany władcy przypadnie najprawdopodobniej w grudniu 2018 r. Władzę przejmie od 2019 r. najstarszy syn odchodzącego cesarza, książę Naruhito. Akihito już w ub.r. zasygnalizował chęć odejścia z urzędu. W specjalnym orędziu do narodu przyznał, że wypełnianie obowiązków przychodzi mu z coraz większym trudemzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się