Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Ekstraklasa jest jak Polska

Dodano: 25/05/2017 - numer 1732 - 25.05.2017
Piłka nożna wszędzie, gdzie jest popularna, jest ściśle powiązana z gospodarką i polityką. Jeśli chodzi o polską ligę, która niedawno ukończyła 90 lat, w latach międzywojennych najsilniejsze kluby (wówczas amatorskie) były tam, gdzie były najważniejsze dla II RP ośrodki, a więc poza Krakowem i Lwowem także Górny Śląsk, Warszawa, Wilno i Poznań. Wczasach PRL-u dominowały kluby resortowe, związane z wojskiem, milicją bądź różnymi ważnymi gałęziami przemysłu. Większość tytułów mistrzowskich i medali zgarniały kluby z węglowego Górnego Śląska, poza tym Legia Warszawa (MON) czy Wisła Kraków (MSW). Ważnym ośrodkiem była dla gospodarki PRL-u i całej RWPG Łódź ze swoim przemysłem włókienniczym. Stąd jednym z najlepszych klubów
     

10%
pozostało do przeczytania: 90%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze