fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

​Nie wszyscy płacą w terminie

numer 1732 - 25.05.2017Gospodarka

FINANSE OSOBISTE Ponad 1,67 mln polskich konsumentów ma długi. Najczęściej problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych mają mężczyźni w wieku 31–46 lat – wynika z danych ERIF‑u Biura Informacji Gospodarczej.

Na koniec I kwartału łączna kwota wszystkich zobowiązań finansowych Polaków wyniosła 28,1 mld zł, z tego aż 23,6 mld zł to opłaty, rachunki oraz raty kredytów i pożyczek, które nie są płacone w terminie. Z danych ERIF‑u Biura Informacji Gospodarczej wynika, że najwięcej zadłużonych osób mieszka w województwach: śląskim (232 tys.), dolnośląskim (172 tys.), mazowieckim (164 tys.), wielkopolskim (144 tys.) i kujawsko-pomorskim (123 tys.).

Najczęściej problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań finansowych mają mężczyźni. Stanowią oni ok. 65 proc. osób zadłużonych w Polsce (ok. 1,1 mln). Kobiety zalegają z kolei ze spłatami w 35 proc. wypadków (593 tys.). Najbardziej zadłużoną grupą wiekową są osoby w wieku 31–46 lat. Na koniec I kwartału 2017 r. było to 721 tys. konsumentów. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje starsze pokolenie Polaków w wieku 47–65 lat (541 tys.).

Z kolei jeśli chodzi o statystyki dotyczące sumiennych płatników, to – jak wynika z danych ERIF‑u – najniższe rachunki mają do zapłaty starsi Polacy, po 65. roku życia. Średnio ich sumiennie regulowane opłaty wynoszą 529 zł, podczas gdy osoby w wieku od 31 do 46 lat średnio opłacają rachunki i inne zobowiązania finansowe na kwotę ok. 1,4 tys. zł.

– Różnica dotycząca spłacanych sumiennie zobowiązań między młodszym a starszym pokoleniem wydaje się rzeczą naturalną. Osoby starsze są oszczędniejsze, rozsądniej planują wydatki względem swoich najczęściej małych przychodów. Osoby młodsze mają więcej potrzeb związanych z rodziną, dziećmi, remontami mieszkań i uzyskując większe zarobki, mogą sobie pozwolić na większe wydatki – wyjaśnia Edyta Szymczak, prezes zarządu ERIF‑u BIG‑u.

Największą kwotę zadłużenia – według danych biura ERIF – ma 60-letnia mieszkanka Mazowsza. Nagromadziła ona łącznie 5,8 mln zł długu. Z kolei najbardziej zadłużony mężczyzna mieszka w Małopolsce. Ma 46 lat, a łączna kwota jego zaległych płatności to 5,3 mln zł. Wśród niechlubnych rekordzistów znalazł się również 25-letni mieszkaniec Wielkopolski, który ma na swoim koncie najwięcej niezapłaconych różnych rachunków. Według danych na koniec I kwartału 2017 r. uzbierał ich blisko 90, a łączna kwota zaraportowanych zaległości wyniosła 40 tys. zł. Najwięcej wpisów gospodarczych o zadłużeniu wśród kobiet przypadło 25-latce z Lubelszczyzny. Miała ona 64 przeterminowane należności na łączną kwotę 36 tys. zł.

Warto podkreślić, że na koniec marca br. w bazie ERIF‑u znajdowało się ponad 2 mln wpisów na temat konsumentów. Z tego tylko 0,5 mln stanowiły informacje pozytywne o rzetelnie spłacających klientach. – Taka sytuacja może wynikać z tego, że rynek wymiany informacji gospodarczej w Polsce dopiero od niedawna rozwija się o nowe jakościowo dane, do których należą pozytywne wpisy o terminowo regulowanych zobowiązaniach finansowych. Jednak z naszych analiz wynika, że Polacy zaczynają dostrzegać ważną rolę, jaką w codziennym życiu odgrywać może wizerunek rzetelnego płatnika na rynku usług i produktów, a nie tylko na rynku kredytowym. Budowanie pozytywnej historii płatniczej opartej na regularnych zobowiązaniach finansowych staje się również u nas kartą przetargową w rękach konsumenta – komentuje Edyta Szymczak.

 
Autor: Andrzej Ratajczykreklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama