Inwestorzy ciągną do Polski

INWESTYCJE \ Przybywa projektów zagranicznych na naszym rynku

numer 1732 - 25.05.2017Gospodarka

Polska po raz pierwszy od 2008 r. znalazła się w zeszłym roku w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych – podała firma audytorska EY, jedna z największych na świecie. Liderami były Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Polsce udało się przyciągnąć w zeszłym roku o 21 proc. więcej projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) aniżeli rok wcześniej. Ogłoszono 256 projektów, które utworzyły bądź utworzą co najmniej 22 tys. miejsc pracy. To o 12 proc. więcej, niż przyniosły projekty z 2015 r. – podsumowała firma EY.

Jak podała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, dane za ten rok wskazują na kolejny rok ożywienia w bezpośrednich inwestycjach w naszym kraju. Obecnie agencja obsługuje 185 projektów o wartości 4,9 mld euro, które mogą w przyszłości stworzyć nawet 57 tys. nowych miejsc pracy. W tym roku agencja zakończyła już 30 inwestycji wartych łącznie 349 mln euro, dzięki którym powstaje ok. 6,6 tys. nowych etatów. Wartości te są wyższe niż osiągnięte w tym samym okresie 2016 r.

Według raportu EY Warszawa w porównaniu z innymi europejskimi miastami okazała się jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji. W zeszłym roku o 4 proc. więcej badanych (łącznie 8 proc.) umieściło ją w pierwszej trójce miejsc wartych do lokowania swoich inwestycji.

Jeśli chodzi o liczbę powstających miejsc pracy, Polska zajęła drugie miejsce w Europie, a pierwsze w regioniezawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama