​Przyszłość zabytkowej kamienicy

numer 1736 - 30.05.2017

10 kwietnia w godzinach wieczornych zawalił się fragment kamienicy przy ul. Wileńskiej 5 na warszawskiej Pradze. Dom od dawna był wysiedlony, więc na szczęście nikt nie ucierpiał. Runęła część oficyny z klatką schodową. Wkrótce rozstrzygnie się los całej zabudowy przy ul. Wileńskiej 5.

Gdy zawalił się fragment wschodniej oficyny czynszówki przy ul. Wileńskiej 5, mieszkańcy sąsiedniej kamienicy (Wileńska 7) zostali tymczasowo ewakuowani. Zamknięto całą ulicę na odcinku pomiędzy ul. Targową a Inżynierską. Wkrótce okazało się, że dalszego zagrożenia nie ma. Katastrofa nie dotknęła bezpośrednio domu frontowego, mimo to słychać było głosy, że należałoby wyburzyć całą zabudowę przy ul. Wileńskiej 5. Informacje te poważnie zaniepokoiły obrońców warszawskich zabytków.

Kamienica przy ul. Wileńskiej 5 wzniesiona została w latach 90. XIX w. jako dom dwupiętrowy. Po 1910 r. do czynszówki dobudowano dwie kondygnacje. Choć kamienica frontowa nie wyróżnia się niczym szczególnym, jej znaczna wartość wynika z faktu współtworzenia pierzei ulicy Wileńskiej, która na całym odcinku Targowa – Inżynierska zachowała zwartą zabudowę sprzed 1910 r., ostatecznie ukształtowaną przed 1939 r. W Warszawie taka ulica jest unikatem.

W 2012 r. Stowarzyszenie Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK” wystąpiło z wnioskiem o wpisanie kamienicy przy ul. Wileńskiej 5 do rejestru zabytków. Obiekt już wtedy zagrożony był rozbiórkązawartość zablokowana

Autor: Janusz Sujecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama