Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Beata Szydło jako wiral

FELIETON \ Przegląd tygodnia

numer 1736 - 30.05.2017Publicystyka

Kolejny tydzień w polskiej polityce upłynął przede wszystkim pod znakiem uchodźców i kwestii bezpieczeństwa narodowego, widzianej zarówno pod kątem szczytu NATO, jak i wniosku o odwołanie ministra Antoniego Macierewicza. Temat zagrożenia ze strony terrorystów Państwa Islamskiego nie mógł zniknąć z portali, mediów i rozmów zwykłych ludzi, zwłaszcza w sytuacji, gdy w poniedziałkowy wieczór doszło do zamachu w Manchesterze, gdzie w samobójczym akcie terroru młody muzułmanin zabił 22 osoby po koncercie amerykańskiej wokalistki Ariany Grande.

Choć Grande jest dziś typową młodą, wyzywającą piosenkarką, jeszcze do niedawna była gwiazdką kanału Disney Channel, w związku z czym na jej występ przyszło wiele dzieci. Wśród ofiar znaleźli się również rodzice dziewczynki pochodzącej z Polski, czekający przed halą koncertową na powrót swojej córki. Reakcje społeczne były wydawałoby się oczywiste, jednak brytyjska policja bardzo dużo uwagi poświęca w ostatnich dniach tropieniu wszelkich przejawów mowy nienawiści wymierzonej w islam, co pokazuje, że brexit nie jest zdecydowanie lekarstwem na trapiące „starą Europę” schorzenia.

Kukiz w jedną…

W poprzednim artykule dla „Gazety Polskiej Codziennie” skupiłem się na opisaniu i przeanalizowaniu stanowiska wobec kwestii przyjęcia przez Polskę imigrantów, które przedstawiają, czasem nie bez kłopotu, partie opozycji totalnej. Zaskakująco w zaproponowaną przez nie konwencję wpisał się również Paweł Kukiz. Podczas gdy jego partia uparcie, choć zadziwiająco nieskutecznie przy tak nośnym temacie, zbiera od wielu miesięcy podpisy w sprawie dotyczącego uchodźców referendum, lider zaproponował powrót do koncepcji, w której każda parafia w Polsce przyjmuje jedną matkę z terenów objętych wojną wraz z dziećmi. Ten sam postulat zgłasza Nowoczesna, nie zauważając, że stoi on w sprzeczności z hasłem rozdziału Kościoła od państwa, które stało się ostatnio głównym paliwem tej partii, coraz mocniej przypominającej Ruch Palikota. Paweł Kukiz zdaje się jednak nie zauważać, że całkowicie rozmija się ze swoim elektoratem, jego propozycja zaś, w wypadku realizacji, skutkowałaby napływem do nas w najlepszym razie dwukrotnie większej grupy niż ta, na którą zgodził się w rozmowach z Unią Europejską rząd Ewy Kopacz. Kukiz, co mimo wszystko zaskakuje, zdaje się przy tym skupiać na idealistyczno-moralnym wymiarze sprawy, pomijając aspekty praktyczne: nieskuteczne mechanizmy selekcji potencjalnych przybyszów oraz brak zainteresowania potencjalnych chętnych, dla których Polska, co pokazuje przykład dawnych podopiecznych Miriam Shaded i fundacji „Estera”, nie jest wymarzonym i docelowym kierunkiem podróży.

…kukizowcy w drugą

Stanowisko Pawła Kukiza jest o tyle zaskakujące, że jego partia wydawała się dotąd ugrupowaniem, które w sprawie imigrantów stoi na stanowisku takim samym, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyniąc je równocześnie w większym jeszcze stopniu elementem swojego programu i wizerunku. Kukiz, który, podobnie jak wcześniej Grzegorz Schetyna, z nikim prawdopodobnie nie konsultował swojego wyskoku, w trudnej sytuacji postawił przede wszystkim swoich kolegów z ugrupowania i klubu parlamentarnego. Dlatego ci raczej nie komentują wypowiedzi wodza swojego ugrupowania, podtrzymując dotychczasowe stanowisko, jak Jerzy Jachnik, mówiący w programie „Woronicza 17” do polityków pozostałych partii opozycyjnych: „Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu”. Jeszcze ciekawszą formułę znalazło Polskie Stronnictwo Ludowe, którego przedstawiciel, Piotr Zgorzelski, równocześnie wzywa do wykonania zobowiązań poprzedniego rządu i, powołując się na Orianę Fallaci, ostrzega przed islamizacją oraz chwali niedawne sejmowe wystąpienie Beaty Szydło, o którym za chwilęzawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Karnkowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama