Prezydent Duda śladem Kaczyńskiego

​KAUKAZ \ Trzy dni w kraju świętej Nino

numer 1736 - 30.05.2017Świat

Od wczoraj prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywają z pierwszą oficjalną wizytą w Gruzji. Potrwa ona trzy dni. W planach jest spotkanie z gruzińskim premierem, prezydentem, złożenie wieńca pod tbiliskim pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także wizytacja siedziby Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (EUMM), w której służą polscy mundurowi.

Dziś odbędzie się oficjalne powitanie polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Gruzji Giorgiego Margwelaszwilego i jego małżonkę. Po nim dojdzie do rozmowy głów państw w cztery oczy. Na ten dzień zaplanowane jest również spotkanie prezydenta RP z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim z rządzącej partii Gruzińskie Marzenie (GM) oraz przewodniczącym parlamentu Iraklim Kobakhidzem (GM).

W przeciwieństwie do byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego oraz jego obozu politycznego sprawujące władzę od 2012 r. GM inaczej definiuje relacje z Rosją. – Rządzący obecnie Gruzją stwierdzili, że spór z Moskwą wiele kosztował ich kraj, więc starają się normalizować stosunki z Kremlem – zauważa w rozmowie z „Codzienną” Paweł Musiałek, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego i ekspert ds. zagranicznych.

Ponadto obecne gruzińskie władze nie forsują już tak mocno perspektywy euroatlantyckiejzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama