fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

​Więcej pieniędzy na profilaktykę

numer 1736 - 30.05.2017Polska

ZDROWIE Coraz więcej Polaków choruje i umiera na nowotwory głowy i szyi. W najbliższych latach na projekty profilaktyki tych nowotworów resort przeznaczy ponad 20 mln zł. Przebadanych zostanie ok. 70 tys. osób zagrożonych tymi chorobami.

W ostatnich latach zachorowalność na nowotwory głowy i szyi wzrosła niemal o 25 proc., a umieralność – o ponad 18 proc. Prognozy nie napawają optymizmem. Każdego roku takie nowotwory rozpoznaje się u ok. 11 tys. osób, ok. 6 tys. umiera. Dlaczego tak jest? Głównym powodem jest jak zwykle zbyt późna diagnoza. W początkowym stadium choroby, kiedy szansa na wyleczenie wynosi nawet 95 proc., do ośrodków onkologicznych zgłasza się zaledwie jedna piąta pacjentów.

Czym w ogóle są nowotwory głowy i szyi? Jak tłumaczy Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, są to nowotwory rozwijające się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one też jednak powstawać w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórzezawartość zablokowana

Autor: Dorota Łomicka


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama