Polityczne synekury

PEŁNYM GŁOSEM \ KREWNI I ZNAJOMI KRÓLIKA

Numer 150 - 06.03.2012Pełnym głosem

Kto w dzisiejszych czasach może zajmować ważne stanowisko w ministerialnych gabinetach lub spółkach skarbu państwa? Każdy, pod warunkiem że jest znajomym Donalda Tuska, Jana Krzysztofa Bieleckiego lub Tomasza Arabskiego, szefa Kancelarii Premiera.

Rok temu ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zablokował projekt ustawy, który zakładał, że w spółkach skarbu państwa będą zasiadali profesjonaliści, a nie znajomi bez kwalifikacji politycznych notabli. Głównym autorem tego pomysłu był Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze. Teraz, gdy marszałkiem Sejmu jest Ewa Kopacz, czyli „swój” człowiek, nic nie stoi na przeszkodzie, by parlament podjął pracę nad tym projektem. Ponieważ mamy nową kadencję, potrzebny jest jednak ktoś, kto na nowo go wniesie, a na razie nikt do tego się nie kwapi.

Prorządowe media nie dopytują, co się stało z przedwyborczymi zapowiedziami nowych ustaw i jakie są zasady nominacji na kluczowe stanowiska w rządzie i spółkach skarbu państwa. Brak jakiejkolwiek kontroli poczynań rządzących powoduje, że polityczne synekury przypadają „krewnym i znajomym królika”, których profesjonalizm nie ma właściwie żadnego znaczenia. Medialna głuchota mainstreamowych mediów ma jeszcze jeden wymiar – zamiast konkretnych działań mamy festiwal propagandy sukcesu. Festiwal, który ma przykryć decyzje wynikające z personalnych układzików, zapadające w ciszy politycznych gabinetów.

Najważniejsze jest tylko to, czy jest się znajomym Tomasza Arabskiego lub Jana Krzysztofa Bieleckiego (czytaj – Donalda Tuska).

Idealnym przykładem tej zasady jest dymisja szefa Polskiej Grupy Energetycznej Tomasza Zadrogi. Był on, według mediów, świetnym fachowcem, więc perspektywa utraty pracy nie powinna mu grozićzawartość zablokowana

Autor: Dorota Kania


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama