Polska liderem wypadków na torach

KATASTROFA \ ŻAŁOBA NAD STANEM KOLEI

Numer 150 - 06.03.2012Temat Dnia

Co szósty wypadek kolejowy w UE ma miejsce w Polsce – wynika z najnowszego raportu Agencji Kolejowej.
– Ta żałoba narodowa jest nie tylko po ofiarach katastrofy, to żałość nad całą koleją – mówią gorzko kolejarze.
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie potwierdziła, że w poniedziałek zatrzymano dwóch dyżurnych ruchu. Jednemu z nich postawiono zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy. Prawdopodobnie to właśnie on trafił do szpitala psychiatrycznego.
– W wyniku restrukturyzacji PKP dyżurni są obciążeni pracą i przez to przemęczeni, bywają dodatkowo konserwatorami, robotnikami stacyjnymi, a nawet sprzedają bilety – tłumaczy Aleksander Motyka, szef Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.
Tym samym kolejarze są wstrząśnięci, ale nie zaskoczeni katastrofą. Od dawna bezskutecznie apelowali do rządu o działania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa w tym sektorze. Ostrzegali, że tragedia jest tylko kwestią czasu. Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, wysyłał do urzędników dziesiątki pism w tej sprawie.
– Pewne sukcesy już mamy – zmiany regulacji dotyczących np. czasu szkoleń maszynistów. Wypracowaliśmy bardzo ciekawy projekt rozporządzenia, który jest na ścieżce legislacyjnej – mówił w poniedziałkowym „Kontrwywiadzie” RMF FM Andrzej Masel, wiceminister transportuzawartość zablokowana

Autor: Katarzyna Pawlak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama