USA wygaszają pat wokół Kataru

numer 1774 - 14.07.2017Świat

Szef katarskiej dyplomacji Mohammed bin Abdulrahman al-Thani oraz amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson podpisali w środę na wspólnej konferencji prasowej w Dosze memorandum, zgodnie z którym Katar zobowiązał się do intensyfikacji walki z finansowaniem islamskiego ekstremizmu, o co oskarżany jest przez sąsiednie kraje.

Przedstawiciele władz w Dosze twierdzą, że podpisane memorandum było przygotowywane już od dwóch miesięcy, kiedy to prezydent USA Donald Trump wezwał amerykańskich sojuszników do zdecydowanej walki z międzynarodowym terroryzmem. Słowa Katarczyków wydają się jednak mało prawdopodobne. Wiele krajów w regionie oskarża właśnie Katar o finansowanie terroryzmu. Oskarżenia te pociągnęły za sobą liczne konsekwencje dyplomatyczne. Arabia Saudyjska, Egipt czy ZEA nałożyły sankcje gospodarcze i finansowe na Katar oraz zerwały połączenia morskie i lotnicze z tym krajem.

Podpisanie memorandum o współpracy z USA wygląda więc na próbę załagodzenia sytuacji w regionie. Próbę, która się nie udała. Państwa bojkotujące Katar nie mają zamiaru znieść sankcjizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się