100 mld dolarów na drogi, koleje i porty

numer 1775 - 15.07.2017Gospodarka

INFRASTRUKTURA Polska w najbliższych 10 latach, a nawet w krótszym okresie, wyda na inwestycje infrastrukturalne ponad 100 mld dol. – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. To oznacza ogromny boom inwestycyjny, który zmieni obraz komunikacyjny Polski. 

Te ogromne pieniądze (ok. 370 mld zł liczone po obecnym kursie) będą wydatkowane na żeglowność rzek, autostrady, kolej, Centralny Port Komunikacyjny i energetykę. Powstanie Centralnego Portu Lotniczego, składającego się z nowoczesnego portu lotniczego i kolejowego ma kosztować od 20 do 35 mld zł. Będzie to kluczowa 10-letnia inwestycja infrastrukturalna, która stanie się punktem przesiadkowym na drodze z Azji do Europy. 

Polska leży nie tylko na Szlaku Jedwabnym, lecz także na Szlaku Bursztynowym. – Odbudowujemy więc połączenie północ-południe. To połączenie północy Europy i południa Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki – wskazał Morawiecki. – Polska, która leży w samym sercu Europy, ma ogromną szansę stać się centrum przesiadkowym w drodze z Azji, Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki do Europy i odwrotnie. Najwyższy czas, byśmy zaczęli zarabiać na swoim położeniu – uważa wicepremier.

Pierwszy krok został uczyniony. Polska w ciągu ostatniego półtora roku rozbudowała terminal kontenerowy w Gdańsku. Uzyskała głęboki terminal zdolny do przyjmowania największych kontenerowców na świeciezawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się