Utalentowani Polacy wkraczają do gry

numer 1775 - 15.07.2017Gospodarka

INNOWACYJNOŚĆ Polski sektor gier wideo rośnie w tempie 10 proc. rocznie i ma szansę stać się jedną z polskich specjalności. Rozwój sektora wspierają specjalne programy, takie jak Kreatywna Europa, GameINN czy Akcelerator ARP Games, który działa już równo rok.  

W 2016 r. polscy producenci gier wideo wygenerowali łącznie 1,25 mld zł przychodów. Stale zwiększa się też liczba zarejestrowanych firm zajmujących się produkcją gier. Obecnie jest ich już ponad 300. Najwięcej w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim. Nie bez powodu to ostatnie województwo, a konkretnie Cieszyn, stało się siedzibą powołanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu spółki Akcelerator ARP Games. 

– Spółka to rezultat działań Agencji Rozwoju Przemysłu, Uniwersytetu Śląskiego i Powiatu Cieszyńskiego w ramach wspólnego projektu, jakim jest program akceleracyjny. Najważniejsze zadanie postawione przed ARP Games to efektywne wsparcie komercjalizacji dobrych pomysłów. Zależy nam na tym, aby młodzi utalentowani ludzie mieli jak najlepsze warunki do rozwoju i w konsekwencji chcieli pracować w Polsce. Sektor ten dobrze wpisuje się w założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, podczas konferencji prezentującej efekty pierwszego roku funkcjonowania akceleratora.

W grudniu ub.r. spółka uruchomiła pierwszy program akceleracyjny. Do konkursu zgłosiło się prawie 30 drużyn, z których siedem zakwalifikowano do kolejnego etapu. Efekty pracy wyróżnionych zespołów zaprezentowano na wczorajszej konferencji #wkraczamydogry. Młodzi twórcy przygotowali bardzo różne gry: od skomplikowanych, logicznych historii, po zupełnie proste formaty. Zwycięzców programu akceleracyjnego czeka niedługo etap inwestycji. 

Organizatorzy zapewniają uczestnikom techniczne, merytoryczne i finansowe wsparcie – łącznie aż do 100 tys. zł, a także pomoc w finalizacji projektu. Ze względu na duże zainteresowanie uruchomiono już drugą edycję akceleratora ARP Games. Gry wideo zajmują szczególne miejsce w planach Agencji Rozwoju Przemysłu, która chce wspierać młodych, kreatywnych twórców i umożliwić im samodzielne wejście na rynek.

– Innowacyjność, rozwój przemysłów kreatywnych to jedne z najważniejszych  priorytetów działania polskiego rządu. Ale innowacyjność nie istnieje bez relacji z kulturą i sztuką. Dlatego ważne jest, aby twórcy gier komputerowych starali  się w jak największym stopniu czerpać z naszego dziedzictwa kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera tę branżę m.in. programem Rozwój Sektorów Kreatywnych, którego budżet w pierwszej edycji wyniósł ponad 5 mln zł  – powiedział uczestniczący w konferencji Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Jak podkreślił prezes Chludziński, ARP koncentruje się na innowacyjnych sektorach przemysłu 4.0. Oprócz gier wideo wspiera także przemysł kosmiczny, automatykę i robotykę. Dzięki współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju ARP ma szansę wspólnie ze znaczącymi partnerami podnosić innowacyjność polskiej gospodarki.

 Autor: Andrzej Ratajczyk