Rosyjskie oprogramowanie uznane za niebezpieczne

numer 1776 - 17.07.2017ŚwiatUSA Amerykańska agencja rządowa General Services Administration (GSA) poinformowała, że usunęła rosyjską firmę Kaspersky Lab z listy potencjalnych dostawców oprogramowania przeznaczonego dla instytucji rządowych. Według amerykańskich mediów ma to związek z obawami, że produkty tej firmy mogłyby być użyte jako koń trojański przez hakerów Kremla.

Do zadań GSA należy zapewnienie logistycznego wsparcia urzędom federalnym, z czym wiążą się m.in. zakupy niezbędnego sprzętu elektronicznego i oprogramowania. Wspomnianą decyzję podjęto w ubiegłym tygodniu.

Rosyjska firma od dłuższego czasu znajdowała się w optyce zainteresowania amerykańskiego kontrwywiadu. Tajny raport na temat Kaspersky’ego sporządził w lutym br. Departament Bezpieczeństwa Krajowego, a w czerwcu agenci FBI przesłuchiwali mieszkających w USA pracowników firmy.

Sprawą zainteresowała się także senacka komisja wywiadu i poleciła przeprowadzenie śledztwa, które miały nadzorować Departament Sprawiedliwości i Biuro Dyrektora Wywiadu (DNI), sprawujące kontrolę nad wszystkimi agencjami wywiadowczymi. Gdy pod koniec maja brzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się