Polonia oddaje cześć powstańcom

numer 1789 - 01.08.2017Świat

Dziś w całej Polsce trwają obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. O 63-dniowej heroicznej walce warszawiaków przeciwko niemieckim okupantom nie zapomnieli również Polacy mieszkający za granicą. Jak co roku w Londynie, Hamburgu i Nowym Jorku złożono kwiaty na grobach bohaterów.

Dziś o godzinie W niemiecka Polonia zbierze się na cmentarzu Neuer Fried­hof w Hamburgu. W uroczystości będą uczestniczyli przedstawiciele polskiego konsulatu w Niemczech, klubów „GP” oraz Polskiej Misji Katolickiej. – Jak co roku, delegacja złoży kwiaty przy grobie siedemnastu żołnierzy AK, którzy jako jeńcy wojenni w czasie bombardowania 22 marca 1945 r. nie zostali wpuszczeni do schronu i zginęli przy odgruzowywaniu portu – mówi „Codziennej” przewodniczący klubu GP w Hamburgu Mariusz Bartkiewicz.

Z kolei brytyjska Polonia już w niedzielę złożyła ponad 70 wiązanek biało-czerwonych goździków na grobach weteranów Armii Krajowej na cmentarzu Gunnersbury w zachodnim Londynie. – Tę długą tradycję, którą zapoczątkowało Koło Weteranów Armii Krajowej, my jako młodsze pokolenie chcemy kontynuować, żeby ta pamięć nie zaginęła – powiedziała organizatorka akcji Maria Golasowska ze stowarzyszenia Poland Streetzawartość zablokowana

Autor: Joanna Kowalkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się