​Ojcowie niepodległości

numer 1797 - 10.08.2017KulturaWYSTAWA W ostatnią niedzielę, w 103. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z podkrakowskich Oleandrów, na Zamku Królewskim w Warszawie otworzono wystawę plenerową „O Niepodległą. Rok 1914”. – Zależy nam, by cała Polska włączyła się w poznawanie historii, wielkich nazwisk ojców niepodległości – powiedziała podczas wernisażu Justyna Skowronek, dyr. Biura Edukacji Narodowej IPN.

„Wymieniając słowa »Komendant«, »Szef«, słyszało się w nich nutę, jakiej nie było słychać w żadnym innym wyrazie”, „W niedzielę, w czasie meczu w piłkę nożną Moskale pierwszy raz okazali się nietaktowni i zaczęli rypać artylerią na plac sportowy. Gra, naturalnie, odbywała się dalej, jakby nigdy nic” – takie historie i opisy z życia I Kompanii Kadrowej można przeczytać na ekspozycji. Ilustrują je historyczne fotografie, dzięki którym można przenieść się do czasów sprzed wieku, gdy żołnierze pod wodzą Józefa Piłsudskiego walczyli o wolność Polski „podzielonej przez drapieżnych sąsiadów”.

– Kompania, która wyruszyła z Oleandrów, to była piechota, ale towarzyszył jej pułk ułanów Władysława Beliny-Prażmowskiegozawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się