fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Wyższe wpływy z podatku VAT

numer 1797 - 10.08.2017Gospodarka

Wpływy z VAT-u w lipcu 2017 r. wyniosły 1 mld zł. Oznacza to, że od początku roku łącznie z tytułu podatku VAT wpłynęło 18 mld zł – poinformował Tomasz Strąk z Ministerstwa Finansów. W środę zorganizowano konferencję, podczas której przedstawiciele resortu poinformowali o wyłudzeniach VAT-u oraz nieskuteczności w ściąganiu tej daniny za czasów rządów PO-PSL.

Dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Tomasz Strąk ocenił na konferencji prasowej, że „nie można uszczelniać systemu podatkowego częściowo”. – Jeżeli mielibyśmy dobrą koniunkturę i nie mieli działań ukierunkowanych na opodatkowanie finalnej konsumpcji, to znowu byłby to utracony dochód i przekreślałby sukcesy w innych obszarach uszczelnienia VAT-u – dodał.

Jak tłumaczył Strąk, w okresie 2008–2015 dochody z VAT-u wzrosły nominalnie o 21–24 proc., natomiast PKB w tym samym czasie nominalnie wzrósł o 40 proc. – W tym samym czasie wzrosła kwota zwrotów w porównaniu do wpłat – mówił. 

– Luka podatkowa w 2015 r. była 7,1 razy większa niż w 2007 r. Wzrosła ona z 7,1 mld zł w 2007 r. do 50,4 mld zł w 2015 r. – poinformował w środę Tomasz Strąk z MF. Dodał, że w UE nie ma takiego kraju, w którym luka ta wzrosła w tym okresie tak imponująco. Podał, że skumulowany poziom luki w latach 2008–2015 wyniósł 262 mld zł.

Z kolei wiceminister finansów Paweł Gruza podkreślił, że „główną przyczyną uszczelnienia VAT-u jest determinacja rządu, Ministerstwa Finansów, a teraz jeszcze Krajowej Administracji Skarbowej”. Dodał, że instrumenty uszczelniające system są wprowadzane od 2016 r. i ich liczba będzie się powiększała. – Te instrumenty są oparte na nowoczesnych systemach Big Data i będziemy te nowe instrumenty implementowali – powiedział.

– Kwestia wyłudzeń ­VAT-u powodowała, że państwo stawało się swoistym reketierem, czyli osobą, która pobiera, wymusza płatności na uczciwych przedsiębiorcach. Sytuacja, w której państwo pobiera podatek VAT od uczciwej części gospodarki i pozwala na jego wyłudzanie przez zorganizowane grupy przestępcze, jest sytuacją moralnie niewłaściwą. [...] Pozwalanie na okradanie państwa jest rzeczą skrajnie naganną, z którą właśnie podjęliśmy walkę od początku rządów PiS-u – podkreślił Gruza. 

Wkrótce Ministerstwo Finansów będzie mogło ustalić zakres tzw. pustych faktur i ustalić emitentów tego typu dokumentów także w przeszłości. – Dzięki nowym informatycznym narzędziom będziemy w stanie znaleźć te faktury w rozliczeniach podatników, którzy nadużywają prawa i nadużywają tego typu instrumentów – ostrzegł wiceminister Gruza. 

Gruza przestrzegł przedsiębiorców przed pokusą nieewidencjonowania obrotu VAT-owskiego na kasach fiskalnych. – Także w przyszłości będziemy mogli spojrzeć w te dane i określić te konkretne NIP-y, które mają niecharakterystyczne, nietypowe statystyki dotyczące paragonów fiskalnych – dodał wiceminister.Autor: Piotr Chmielarz