Łatwiej będzie nie tylko taksówkarzom

numer 1797 - 10.08.2017Gospodarka

TRANSPORT Rząd chce zmienić przepisy dotyczące zarobkowego przewozu pasażerów. Nowe zasady mają ułatwić pracę taksówkarzy i zwiększyć bezpieczeństwo przy korzystaniu z usług innych firm zajmujących się przewozem osób.

Zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o transporcie drogowym przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Określi ona m.in., czym jest pośrednictwo przy przewozie osób, oraz wprowadzi licencje na taką działalność. Obecnie muszą je posiadać tylko osoby świadczące usługę, ale nie pośrednicy, bo nie wykonują jej osobiście. Furtkę w przepisach wykorzystują firmy (m.in. Uber), które tylko pośredniczą w przekazywaniu zleceń między pasażerami a kierowcami, udostępniając im odpowiedni program komputerowy.

Nowe przepisy mają wprowadzić takie same warunki dla wszystkich podmiotów zajmujących się przewozem pasażerskim samochodami osobowymi w Polsce. Po trzykrotnym stwierdzeniu wykonania działalności pośrednictwa w przewozie osób bez posiadania licencji Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła wystąpić z wnioskiem do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zablokowanie używanych do tego programów, aplikacji, numerów telefonów czy platform teleinformatycznych. 

W nowelizacji pojawia się obowiązek zlecania przewozów wyłącznie podmiotowi posiadającemu licencję oraz prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń przez pięć latzawartość zablokowana

Autor: Adam Maciejewski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się