​Komunikat Ministerstwa Obrony Narodowej

numer 1797 - 10.08.2017Polska

NOMINACJE GENERALSKIE W związku z informacją BBN-u o odłożeniu nominacji generalskich do czasu uzgodnienia nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi (SKiD) MON wyjaśnia.

1. Konieczność przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP była i jest priorytetem rządu premier Beaty Szydło, w tym ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który podnosił tę kwestię, począwszy od 2014 r.

2. Projekt takich zmian został wypracowany w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego przeprowadzonego przez MON, a którego wyniki zostały przekazane BBN-owi. W pracach nad nowym modelem systemu dowodzenia brali udział przedstawiciele prezydenta RP (konkretnie z BBN-u). Następnie model ten był weryfikowany w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego „Zima’17”, w którym także brali udział przedstawiciele prezydenta.

3. Na prośbę szefa BBN-u odbył się cykl spotkań konsultacyjnych z udziałem podsekretarza stanu w MON-ie Tomasza Szatkowskiego, mających na celu wymianę poglądów oraz udzielenie niezbędnych wyjaśnień szefowi BBN. Dodatkowo w maju br. do konsultacji prezydenta RP został przesłany przez MON projekt nowelizacji Ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw w zakresie reformy SKiD.

4zawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się