fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska

Emeryci, bez obaw!

numer 1797 - 10.08.2017Polska

Różny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn? Dyskryminacja! Tak przynajmniej twierdzi Komisja Europejska, domagając się „rozwiązania sprawy”. – Reforma emerytalna, czyli obniżenie wieku emerytalnego, wejdzie w życie 1 października bez żadnych komplikacji – uspokaja Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

List unijnych komisarzy ds. równości płci i spraw socjalnych, Věry Jourovej i Marianne Thyssen, dotyczący systemu emerytalnego w Polsce i rzekomej dyskryminacji, dotarł do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w poniedziałek. Po zapoznaniu się z pismem premier Beata Szydło zobowiązała minister Elżbietę Rafalską do „pilnej odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji”. 

Wczoraj podczas konferencji prasowej mogliśmy poznać oficjalne stanowisko resortu w tej sprawie. – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje reformę emerytalną. Rząd pani premier Beaty Szydło realizuje program, który obiecał Polakom. Reforma emerytalna, czyli obniżenie wieku emerytalnego, wejdzie w życie 1 października bez żadnych komplikacji – oświadczył wczoraj wiceszef resortu Krzysztof Michałkiewicz. Zapewnił, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do reformy. Wiek emerytalny zostanie wówczas obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

– Chciałbym bardzo głośno powiedzieć, że pismo, które otrzymaliśmy, jest w tej chwili analizowane, przygotowujemy odpowiedź. W piśmie nie ma nic, co by zaburzało przygotowania do wdrożenia w życie obniżenia wieku emerytalnego – zapewnił Michałkiewicz. 

Wiceminister rodziny i pracy podkreślił jednocześnie, że państwa członkowskie Unii Europejskiej mają pełne prawo różnicować wiek emerytalny. – Państwa członkowskie mają prawo różnicować wiek emerytalny, przejście na świadczenie w określonym wieku emerytalnym i zależy to od poszczególnych państw, jak one regulują tego typu historie – powiedział, odnosząc się do unijnej dyrektywy przywołanej w liście Komisji Europejskiej.

We wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Mina Andreeva tłumaczyła, że na obecnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji między Polską a Komisją Europejską, bo reforma dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie. – Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie w ramach dialogu – poinformowała, dodając, że równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się Unia Europejska.Autor: Dorota Łomicka