Drugie narodziny willi Schielów

numer 1798 - 11.08.2017

Rusztowania nie zasłaniają już elewacji zabytkowej willi Schielów przy ul. Grzybowskiej 58 na warszawskiej Woli. Spod ochronnych siatek wyłoniła się perełka XIX-wiecznej architektury z kunsztownie zrekonstruowanym wystrojem sztukatorskim. To dopiero początek przemian na terenie dawnego browaru Haberbuscha i Schielego.

O trwającym remoncie willi Schielów pisaliśmy w lutym 2017 r. („Zabytkowa willa Schielów pięknieje”, „Codzienna” z 11–12 lutego). Elewacje zabytku oplatały wtedy jeszcze rusztowania, ale sztukatorski wystrój był już niemal w całości zrekonstruowany. Dziś odrestaurowana pamiątka zachwyca i jest zapowiedzią korzystnych przemian w tej części Warszawy – przez dziesięciolecia celowo zaniedbywanej i metodycznie „oczyszczanej” ze świadectw przeszłości.

Dom przy ul. Grzybowskiej zbudowano w latach 1889–1891 dla Feliksa i Kazimierza Schielów. Fabrykancka willa otrzymała bogaty wystrój sztukatorski, zgodny z duchem epoki. Budowla przetrwała wojnę, ale w okresie stalinowskim całkowicie usunięto z niej „burżuazyjne” dekoracje. Budynek przekształcony został w gładkie, banalne pudełko, podobnie jak dziesiątki stołecznych kamienic zniszczonych w tych czasach w identyczny sposób. W 2014 r. obiekt stał się własnością kieleckiej firmy Dellia Investments SA. Prace projektowe mające na celu rekonstrukcję sztukatorskiego kostiumu, latarni i zadaszeń wejść wspartych niegdyś na ozdobnych wspornikach, powierzono Autorskiej Pracowni Projektowej Maciej Mazgaj z Warszawyzawartość zablokowana

Autor: Janusz Sujecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama