Łączy nas energia

​Wydarzenie \ Dzień Energetyka w oddziałach spółki PGE GiEK

numer 1798 - 11.08.2017Gospodarka

Są potrzebni polskiej gospodarce, jak i każdemu mieszkańcowi Polski, ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. 14 sierpnia obchodzą swoje święto. Mowa o energetykach. Ten wyjątkowy dzień to okazja do podziękowań energetykom za ich odpowiedzialną pracę.

Polska energetyka opiera się w głównej mierze na węglu brunatnym i kamiennym. Te paliwa pełnią ważną funkcję w gospodarce wielu państw, zabezpieczając ich potrzeby energetyczne, a tym samym zapewniając warunki dla stałego rozwoju poszczególnych społeczeństw.

Obecnie ok. 80 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce pochodzi ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Ten ostatni, jako najtańsze paliwo dla energetyki, jest dzisiaj oczywistym liderem i pozwala zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju. Co czeka polski sektor energetyczny w najbliższym czasie?

– Przed wszystkimi energetykami stoją dzisiaj wyzwania, które związane są z rozwojem branży energetycznej oraz sytuacją na rynku. W najbliższych latach polski system energetyczny będzie musiał przede wszystkim zmierzyć się ze starzejącą się infrastrukturą wytwórczą, spadającą efektywnością ekonomiczną jednostek wytwórczych oraz potrzebą rozbudowy sieci przesyłowych – wylicza Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. – Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest możliwe dzięki współpracy wszystkich środowisk, którym bliska jest troska o dobro branży energetycznej. Ta współpraca pozwala również z sukcesem realizować cele stawiane przed wszystkimi wytwórcami energii. Najważniejszym z nich jest właśnie zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii  oraz dalszy rozwój energetyki – dodaje Sławomir Zawada.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna jest liderem branży węgla brunatnego – 82 proc. tego surowca w kraju wydobywa się w dwóch kopalniach należących do spółki (Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Kopalni Węgla Brunatnego Turów). Jest ona również największym producentem energii elektrycznej – okresowo wytwarza blisko 40 proc. krajowej produkcji, a także dostawcą ciepła w regionach, w których funkcjonują jej oddziałyzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama