Unijni komisarze trzymają z bankami

PIENIĄDZE \ Bruksela pod wpływem finansowego lobby chce blokować depozyty klientów

numer 1798 - 11.08.2017Gospodarka

Komisja Europejska chce wprowadzić przepisy, które pozwolą bankom mającym finansowe kłopoty odmówić klientom wypłaty ich oszczędności. Na razie mowa jest o pięciu dniach, ale może się skończyć jak cztery lata temu na Cyprze, kiedy tamtejsze banki za zgodą KE zabrały ludziom połowę ich oszczędności.

Unia pozwoli bankom zamrozić konta i depozyty – informuje Reuters. Agencja dotarła do dokumentu, z którego wynika, że KE pracuje nad przepisami, które umożliwią zawieszenie przez banki wypłat „w wyjątkowych okolicznościach”. Projekt przewiduje, że jeśli bank wpadnie w kłopoty, to może wprowadzić blokadę środków zdeponowanych przez klientów na pięć dni roboczych, a w razie konieczności okres ten byłby wydłużony do 20 dni. Bank musiałby wypłacać tylko „limitowane fundusze”.

Obecnie obowiązuje już wprawdzie unijna dyrektywa umożliwiająca bankom zawieszenie wypłat na dwa dni, ale nie dotyczy to depozytów. Nowe prawo ma je obejmować. Argumentem za takim rozwiązaniem przedstawianym przez KE jest opinia, że dzięki temu bank będący w krytycznej sytuacji nie byłby „dodatkowo spychany w przepaść przez klientów”. Pomysł popierają podobno Niemcy.

Właściciele kont i depozytów mieliby ograniczony dostęp do swoich środków nie z własnej winy, ale przez nieodpowiedzialność bankierówzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama