fot. Wikipedia

Skrzydło tupolewa rozpadło się przed pancerną brzozą

SMOLEŃSK \ Rosjanie bagatelizują nowe ustalenia w sprawie katastrofy

numer 1798 - 11.08.2017Temat Dnia

Prof. Kazimierz Nowaczyk w wywiadzie dla telewizji Republika poinformował o ustaleniach biegłych podkomisji smoleńskiej. Eksperci przeanalizowali rozpad lewego skrzydła Tu-154M i na podstawie wielu badań doszli do wniosku, że rozpadło się ono, zanim samolot doleciał do brzozy. Ta była kluczowa w teorii przebiegu katastrofy, którą stworzyła komisja Jerzego Millera. Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andrejew nie odniósł się do zarzutów, ale jedynie stwierdził, że „nie ma o czym mówić”.

Prof. Kazimierz Nowaczyk był gościem telewizji Republika, gdzie opowiadał o najnowszych ustaleniach. Skupił się na badaniach dotyczących lewego skrzydła Tu-154M.

– Tych badań jest bardzo wiele, m.in. jednym z podstawowych jest rekonstrukcja lewego skrzydła. Fragment w pobliżu odcięcia lewego skrzydła. To kilkadziesiąt części. Na zdjęciu satelitarnym zaznaczone jest położenie, gdzie dana część się znalazła. Ich kształt, rozerwanie szczególnie powłoki, to rozerwanie wzdłuż skrzydła. Dodatkowo mamy efekt, który można nazwać tzw. kruchym złamaniem. Aluminium to metal plastyczny. Przy normalnych uderzeniach aluminium się odkształcazawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama