O panowanie w Grodzie Kraka

numer 1799 - 12.08.2017Sport

Nie ma nic lepiej opisującego polski futbol niż starcie Wisły z Cracovią. Rywalizacja o miano najlepszej drużyny w Krakowie rozpoczęła się blisko 110 lat temu. W sobotę czeka nas kolejna odsłona świętej wojny. Która to już? Do końca nie wiadomo. Tak samo jak fakt, który z krakowskich klubów jest starszy, Wisła czy Cracovia.

Pod Wawelem wciąż nie rozstrzygnięto sporu, który klub powstał wcześniej. Co do Cracovii wszystko jest jasne. „Pasy” zostały założone 13 czerwca 1906 r. o godz. 18. Informację o tym zamieścił m.in. krakowski dziennik „Nowa Reforma”.

„Akademicki Klub Footballistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. Ćwiczenia w grze w piłkę nożną rozpoczynają się we środę 13 b.m. Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6 wieczorem przed pawilonem. Nie wątpimy, że tak zdrowy sport, jakim jest gra w piłkę nożną, znajdzie wielu zwolenników wśród młodzieży akademickiej” – zachęcała gazeta.

W wypadku Wisły dokładna data powstania nie została ustalona. Jeśli wierzyć Romanowi Wilczyńskiemu, byłemu zawodnikowi „Białej Gwiazdy”, to jednak Wisła została założona wcześniej, bo już wiosną 1906 r. – Po zajęciach szkolnych Tadeusz Łopuszański zatrzymał nas w klasie, proponując utworzenie klubu sportowego. Propozycja ta zaszokowała nas do tego stopnia, że milczeliśmy, bo wprost nie chcieliśmy wierzyć, by coś podobnego mogło wyjść z ust i to profesora. Profesor jednak zrozumiał nasze milczenie i jakby nic opowiadał, jak to w innych państwach rozwija się sport, więc i my, Polacy, musimy włączyć się w ten nurt. Na te słowa radość taka zapanowała, żeśmy zaczęli klaskać i niejednemu łza pokazała się w oku. Godziliśmy się na wszystko, że klub będzie nazywał się Wisła, i znowu oklaski i okrzyki „Polacy i Wisła to Polska”... w piłkę grać trzeba było zacząć natychmiast. Umówiliśmy się, że będziemy się zbierać w każdy dzień pogodny, a miejsce będzie przy bramie do Parku Jordana, a mecze będziemy rozgrywać na Błoniach, bo tam znajdziemy najłatwiej przeciwnika... Przychodziliśmy na Błonia codziennie, więc znano nas już dobrze i mówiono „Wiślacy już przyszli” – wspominał po latach Wilczyński.

Z większą precyzją możemy określić datę pierwszych derbów Krakowa. Premierowe udokumentowane starcie pomiędzy Wisłą a Cracovią odbyło się 20 września 1908 r. i z tego, co możemy przeczytać w krakowskim „Czasie”, spotkanie było bardzo wyrównane.

„O godzinie 3,5 rozpoczął się match [...] walka półtoragodzinna wykazała równość sił obu klubówzawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Oliwa


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się