Leszno kwitnie barokiem

numer 1799 - 12.08.2017Wywiad

WYWIAD Z RAFAŁEM KOTOMSKIM, dyrektorem festiwalu Leszno Barok Plus, rozmawia SYLWIA KRASNODĘBSKANasz festiwal chce być spadkobiercą pięknej, kulturalnej tradycji Leszczyńskich. W Lesznie, ich mieście, gdzie pozostawili po sobie piękne budowle i dzieła sztuki, gramy wspaniałą muzykę, co roku zapraszając świetnych artystów związanych z barokiem, choć nie tylko.

Jakiej muzyki słuchała królewna polska i królowa Francji Maria Leszczyńska?

Maria Leszczyńska, cokolwiek by mówić, pochodziła z wielce kulturalnego domu. Jej, ojciec, król filozof Stanisław Leszczyński, był z całą pewnością osłuchany z dobrą muzyką, wspierał muzyków i podziwiał ich kunszt. Nie inaczej było z późniejszą żoną Ludwika XV. Korespondowała z Antonio Vivaldim, znała jego utwory, a u innych twórców zamawiała nowe kompozycje. Już podczas pierwszej edycji festiwalu Leszno Barok Plus znakomita orkiestra z Katowic {oh!} Orkiestra Historyczna grała utwory kompozytorów francuskich z epoki Marii Leszczyńskiej, których z pewnością znała i słuchała. Nasz festiwal chce być – rzecz jasna z zachowaniem wszelkich proporcji – spadkobiercą tej pięknej, kulturalnej tradycji Leszczyńskich. W Lesznie, ich mieście, w którym pozostawili po sobie piękne budowle i dzieła sztuki, gramy wspaniałą muzykę, co roku zapraszając świetnych artystów związanych z barokiem, choć nie tylko.

Jedno z haseł promujących festiwal Leszno Barok Plus, który rozpocznie się 20 sierpnia, brzmi: „Miasto barokiem piękne”. Barok pozostawił po sobie ślady w przestrzeni publicznej Leszna. 

Staramy się co roku docenić i pokazać obiekty czy przestrzenie na leszczyńskiej starówce. Tam jest wiele śladów barokowych, bo całe miasto w tej właśnie epoce rozkwitło – w dziedzinie kultury, oświaty. Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy zagościmy np. w dawnym pałacu Sułkowskich, sukcesorów Leszczyńskich. W Sali Czarnej pałacu wystąpi świetna czeska śpiewaczka Markéta Cukrová, a recital skrzypcowy zagra Mateusz Małecki, szef artystyczny Leszna Barok Plus. To kolejny historyczny obiekt, w którym odbywają się koncerty czy spektakle, po kościołach św. Jana i św. Krzyża, dawnej synagodze, kościele ewangelickim czy pastorówce stanowiącej dziś część muzeum okręgowego. Można powiedzieć, że „rozrzucamy” tak nasze koncerty, bo chcemy, by w czasie festiwalowych dni całe miasto żyło i oddychało kulturą.

Pana artyści grają na instrumentach dawnychzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się