Pamięć o bohaterach wciąż żywa

numer 1799 - 12.08.2017Świat

W Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie upamiętniono 75. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej – dwójki polskich pedagogów żydowskiego pochodzenia, którzy poświęcili swoje życie dla opieki nad dziećmi mieszkającymi w getcie warszawskim.

We wtorek Instytut Yad Vashem w porozumieniu z przedstawicielami izraelskiego Instytutu Edukacji pamięci Janusza Korczaka oraz ruchem młodzieżowym „Hamahanot Hoalim” zorganizował seminarium poświęcone heroicznej misji dwójki polskich pedagogów. Wykładu wysłuchała licznie zgromadzona w placówce młodzież z organizacji edukacyjnych.

88-letni Yitzhak Belfer, jeden z dwóch żyjących uczniów Korczaka, nie krył wzruszenia podniosłą atmosferą uroczystości. Z powodu złego stanu zdrowia mężczyzna nie mógł pojawić się na wydarzeniu, natomiast w hołdzie dla honorowej postawy wychowawców napisał przemówienie, w którym opowiedział swoją historię. „Jako 7-latek trafiłem do sierocińca i miałem szczęście być uczniem Korczaka przez osiem najważniejszych lat mojego życia” – słowa Belfera przeczytano podczas seminarium. „Doktor traktował nas jak równych sobie, nigdy się nie wywyższał. Zawsze okazywał nam serce i dbał o naszawartość zablokowana

Autor: Joanna Kowalkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się