Rząd zaostrza walkę z mafiami VAT-owskimi

​PODATKI \ Wniosek o powołanie komisji śledczej po wakacjach

Prokuratura Krajowa zaostrza postępowania w sprawie wyłudzenia VAT‑u. Wobec winnych mają być wnioskowane kary bezwzględnego pozbawienia wolności i konfiskaty mienia. Po wakacjach do Sejmu ma trafić wniosek posłów Kukiz’15 o powołanie komisji śledczej w sprawie VAT‑u.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w tym roku wpływy z podatku VAT mają wynieść 150 mld zł. Aby osiągnąć tę kwotę, Ministerstwo Finansów stosuje zaawansowane mechanizmy analizy danych, które prowadzą do wykrycia mafii VAT-owskich. W ściganie przestępców skarbowych włącza się też Prokuratura Krajowa.
Zbigniew Ziobro ogłosił, że zaostrza procedury postępowania już na etapie przygotowawczym. Działania prokuratury będą ukierunkowane na ustalenie sprawców odgrywających w przestępczym procederze główną rolę. Minister Ziobro wydał zalecenie, aby w wypadku spraw, w których nieuregulowane należności dla fiskusa przekraczają kwotę 1 mln zł, prokuratorzy wnioskowali wobec winnych kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
Aby skutecznie prowadzić śledztwa, zajmą się nimi prokuratorzy specjalizujący się w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości. Mają oni współpracować z właściwymi zarządami Centralnego Biura Śledczego Policji, delegaturami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, delegaturami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także naczelnikami urzędów celno-skarbowych. W przekonaniu ministra to współdziałanie pozwoli na podwyższenie sprawności i efektywności postępowań, a także zapewnienie jednolitej praktyki w prowadzonych sprawach. Przestępcom VAT-owskim grozi konfiskata majątku. W wypadku gdy go przekażą osobom trzecim, ma być zastosowana konfiskata rozszerzona, a także przepadek przedsiębiorstwa. Działania takie pozwolą na zabezpieczenie interesów finansowych skarbu państwa.
Walka z oszustami VAT-owskimi po wakacjach ma przenieść się także do Sejmu. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu Klub Kukiz’15 złoży wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT‑u. – Komisji tej powinno przede wszystkim zależeć, by poprawić prawo podatkowe, aby urzędy i instytucje skarbowe były w ściąganiu podatku VAT jak najbardziej wydolne – wyjaśnił cel powołania komisji Tomasz Rzymowski z Kukiz’15. Z zadowoleniem posłowie tej partii przyjęli wypowiedź wicepremiera Morawieckiego, że popiera pomysł powołania komisji śledczej. – Podtrzymuję ten wniosek, bo tu mówimy o absolutnie zasadniczych wielkościach finansowych dla budżetu państwa, mówimy o co najmniej 20, 30, 40 mld zł rocznie, które należy wyjaśnić, w jaki sposób nie wpływały do budżetu – powiedział Morawiecki.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze