„Inka” – pamięć i tożsamość

numer 1810 - 26.08.2017Luzem

FELIETON KIBICA Ostatnie dni sierpnia przywołują dla nas ważną rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. 

Została rozstrzelana wraz z Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem” przez UB w Gdańsku 28 sierpnia 1946 r. W zeszłym roku przeżywaliśmy w Gdańsku piękne chwile związane z pogrzebem jej i „Zagończyka”. Najważniejsze jest jednak to, że pamięć o naszych bohaterach wciąż trwa, zwłaszcza wśród młodzieży, także kibicowskiej. 

Na najbliższe dni przewidzianych jest kilka uroczystości upamiętniających „Inkę” i „Zagończyka”. W Gdańsku w przededniu rocznicy ich śmierci Brygada Pomorska ONR-u organizuje marsz. Rozpocznie się on w niedzielę 27 sierpnia o godz. 14 na ul. Wróblewskiego w Gdańsku, przed budynkiem, w którym aresztowana została Danuta Siedzikówna. Również w niedzielę z inicjatywy ks. dr. Krzysztofa Koska, proboszcza parafii św. Zygmunta w Warszawie, na wszystkich mszach św. będę głosił słowo Boże, które zainauguruje kolejną edycję akcji „Serce dla »Inki«”. W poniedziałek 28 sierpnia główne uroczystości upamiętniające „Inkę” odbędą się w miejscu jej urodzenia w Narewce. Program jest niezwykle bogaty i oprócz mszy św. sprawowanej w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego o godz. 15 w miejscowym kościele przewiduje się także wykłady m.in. Krzysztofa Drażby oraz Piotra Szubarczyka z gdańskiego oddziału IPN-u (godzzawartość zablokowana

Autor: ks. Jarosław Wąsowicz SDB


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama