W poszukiwaniu drugiej Ziemi

​Kosmos \ Nie jesteśmy sami we wszechświecie?

numer 1810 - 26.08.2017Nauka

Międzynarodowy zespół astronomów opublikował niedawno swoje najnowsze badania, z których wynika, że aż cztery planety podobne rozmiarami do Ziemi krążą wokół gwiazdy znajdującej się zaledwie 12 lat świetlnych od naszej planety. Jeśli szacunki naukowców się potwierdzą, będą to jedne z pierwszych planet o takim rozmiarze odkrytych tak blisko nas. 

Gwiazda, wokół której krążą te ciała niebieskie, nazywa się tau Ceti i jest widoczna gołym okiem na nocnym niebie. Odkryte planety mają w przybliżeniu masę wynoszącą 1,7 masy Ziemi i należą do najmniejszych odkrytych przez naukowców. Przeprowadzone obliczenia wskazują, że dwie z nich krążą wokół macierzystej gwiazdy w tzw. pasie życia, czyli w strefie, w której może występować woda w stanie płynnym. Może to sugerować, że istnieją tam warunki korzystne do trwania i rozwoju życia. 

Planety zostały odkryte dzięki niewielkim wahaniom ruchu tau Ceti, co było możliwe przy użyciu najnowocześniejszej technologii. Zdaniem jednego z naukowców biorących udział w badaniach to właśnie skomplikowane modele matematyczne i przeprowadzone symulacje komputerowe umożliwiły właściwą interpretację przeprowadzonych obserwacjizawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama