​Koniec z importem podatkowych przestępstw

numer 1810 - 26.08.2017GospodarkaFISKUS O 17,5 mld zł wzrosły w pierwszych sześciu miesiącach tego roku dochody z VAT-u – poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba. Z kolei inny wiceszef resortu Paweł Gruza stwierdził, że przez lata importowaliśmy przestępczość związaną z VAT-em. – Ale ten czas się kończy. Uszczelnienie systemu przynosi efekty – dodał.

Wzrost dochodów z ­VAT-u od początku roku wyniósł 17,5 mld zł – poinformował w TVP Info wiceminister finansów Leszek Skiba. – Oczywiście znaczna część tych dochodów to jest wzrost wynikający ze wzrostu gospodarczego. Polacy mają więcej pieniędzy, więcej osób pracuje, w związku z tym więcej konsumuje – wyjaśnił Skiba. Dodał, że rząd planował dodatkowe 10 mld zł z ograniczania przestępczości związanej z VAT-em. – Myślę, że te 10 mld zł będzie z pewnością zrealizowane. Dochody podatkowe wzrosną wyraźnie także w 2018 r. – podkreślił.

Według Skiby lepsze dochody z VAT-u zapewnia m.in. pakiet paliwowy, dzięki któremu – jak zaznaczył – coraz trudniej jest przemycić nielegalne paliwo. – Płatników VAT-u dyscyplinują też sankcje finansowe za niepłacenie tego podatku – dodał. Wiceminister przyznał, że tzw. luka VAT-owska nadal pozostaje, ale ministerstwo chce ją w ciągu 2–3 lat radykalnie zmniejszyć.

Z kolei wiceszef resortu finansów Paweł Gruza w wywiadzie dla Dziennika.pl stwierdził, że przez lata importowaliśmy przestępczość VAT-owską. – Ale ten czas się kończy. Uszczelnienie systemu przynosi efekty i mamy kolejne narzędzia do walki z oszustami. Tego, że po sześciu miesiącach brzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama