Żołnierze zapobiegli tragedii

​KATAKLIZM \ Gmina wdzięczna wojsku za pomoc

numer 1810 - 26.08.2017Polska

W gminie Darłowo na skutek ulewnych deszczów i podniesionego stanu wód doszło do przerwania wałów na rzece Grabowa. Woda podtopiła kilka wsi. W naprawie wałów pomagali strażacy, mieszkańcy i wojsko, które dostarczyło amfibie i śmigłowiec.

Na skutek ulewnych deszczów poziom wody w rzece Grabowa podniósł się o prawie pięć metrów. W nocy z wtorku na środę doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych. – Wał został przerwany w kilku miejscach, ale największa wyrwa miała ok. 20 metrów długości – mówi „Codziennej” Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. – Woda wdarła się na teren kilku sołectw, podtopionych zostało 40 gospodarstw. Bardzo nam pomagało wojsko. Dzięki ich sprzętowi udało się nam zasypać wyrwę w wale workami z piaskiem.

W usunięciu skutków nawałnic od samego rana w środę pomagało ponad 70 żołnierzy z 12. Dywizji Zmechanizowanej, a także z 8. Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina. Żołnierze napełniali worki z piaskiem, które następnie amfibiami zrzucano w miejscu przerwanego wału. Z kolei ze śmigłowca zrzucono ponad 60 gigantycznych ważących 700 kg worków z piaskiem. – Dzięki pomocy wojska wał udało się szybko naprawić – mówi wójt Głażewskizawartość zablokowana

Autor: Tomasz Duklanowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama