Fot. Piotr Galant Gazeta Polska

Zatrzymać strumień leków

numer 1810 - 26.08.2017Polska

ZDROWIE Niemal 200 leków oraz produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego jest zagrożonych brakiem dostępności. W hurtowaniach i w aptekach może zabraknąć m.in. insulin, leków antyalergicznych i niektórych szczepionek. Rząd podejmuje kolejną próbę, żeby zatrzymać wywożenie medykamentów za granicę. 

Co miesiąc Ministerstwo Zdrowia publikuje listę leków, produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Niestety od lat lista ta zwiera do kilkuset pozycji. A pacjenci chodzą od apteki do apteki w poszukiwaniu leków. Np. w tym miesiącu w Krakowie nie mogli kupić jednego z lekarstw na zaburzenia rytmu serca. 

W wielu wypadkach za braki w polskich hurtowaniach i aptekach odpowiadają przedsiębiorcy, którzy sprzedają je za granicę. Według ostrożnych szacunków co miesiąc z kraju wypływają lekarstwa warte od 600 do 700 mln zł. Wywóz leków na szeroką skalę rozpoczął się wraz z wprowadzeniem przez rząd PO-PSL nowej ustawy refundacyjnej. 

Ustawa refundacyjna przepchnięta przez Sejm przez Platformę Obywatelską wprowadziła niską marżę na leki wywożone za granicę w ramach tzw. eksportu równoległegozawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama