Mazowiecka stolica obrony terytorialnej

numer 1817 - 04.09.2017

Wczoraj wojskową przysięgę na siedleckim stadionie złożyli żołnierze z 11. batalionu piechoty w Siedlcach oraz z 14. batalionu piechoty w Bielsku Podlaskim wchodzących w skład 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Siedlce stają się stolicą tej formacji na Mazowszu. W przyszłym roku ma tutaj zacząć działać Centrum Szkolenia. Miasto uważa armię za jeden z najważniejszych elementów tożsamości i jednocześnie czynnik rozwoju Siedlec.

Przysięgę złożyli ci żołnierze OT, którzy przeszli  już szkolenie podstawowe, które trwało od 19 sierpnia oraz tzw. szkolenie wyrównawcze trwające od 27 sierpnia. W tym drugim wypadku odbywali je rezerwiści po przeszkoleniu wojskowym, którzy zdecydowali się wstąpić do OT. Ochotnicy przeszli test sprawnościowy, zostali poddani badaniu Body Mass Index oraz badaniom lekarskim. Żołnierze szkolili się z podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki, obycia z bronią i bezpiecznego posługiwania się nią.

Obie grupy po złożeniu przysięgi będą dalej szkoliły się już wewnątrz formacji w tzw. modułach kompanijnych. 

Uroczystość przyciągnęła na stadion nie tylko mundurowych. Mimo kiepskiej pogody przyszło wielu mieszkańców niezwiązanych bezpośrednio z armią. Dla Siedlec od dawna kwestia obecności wojska była priorytetowa. Szef gabinetu prezydenta miasta Dariusz Dybciak wielokrotnie, przy różnych okazjach w rozmowach z „Dodatkiem Mazowieckim” podkreślał starania siedleckiego samorządu i parlamentarzystów PiS-u, by właśnie w Siedlcach zostało utworzone Centrum Szkolenia OTzawartość zablokowana

Autor: Jarosław Molga


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama