Renesans wojskowej medycyny

numer 1817 - 04.09.2017

Jeśli na Pietrynie zobaczysz rosomaka z czerwonym krzyżem, jeżeli podczas jednego z pikników zauważysz żołnierzy opatrujących „rannych” albo przy przechadzce parkiem na Zdrowiu spotkasz umundurowanych ludzi w pełnym oporządzeniu, to na pewno będą to przedstawiciele Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

Czy teraz czeka nas renesans wojskowej medycyny w Łodzi? Wygląda na to, że tak.

WCKMed istnieje od 2011 r. i wywodzi się wprost z byłej łódzkiej Wojskowej Akademii Medycznej. Do głównych zadań Centrum należy szkolenie kandydatów na przyszłych lekarzy – żołnierzy zawodowych. WCKMed przygotowuje także wojskowych specjalistów na wszystkich stopniach zaawansowania. To dużo, a jednak jeszcze nie wszystko.

Załoga WCKMed przekazuje swoją wiedzę niezależnie od tego, czy jest to piknik rodzinny, mecz koszykówki Gortat Team vs Wojsko Polskie, czy też szkolenie żołnierzy, którzy wkrótce wyjadą na zagraniczne misje, wprost w strefę walk. Nośnym ostatnio tematem jest tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz współpraca MON-u z organizacjami proobronnymi. Łódzkie WCKMed w tym roku przeprowadziło już trzy szkolenia przygotowujące ochotników do udzielania pierwszej pomocy na polu walki – w poprzednim tygodniu zakończył się kolejny kurs. 

– Przez siedem ostatnich lat w Łodzi szkolenie medyczne przeszło także ok. 600 strzelców z całej Polskizawartość zablokowana

Autor: Marek Czachorowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama