​Na nauczycieli czekają oferty pracy

numer 1817 - 04.09.2017

Z dolnośląskim kuratorem oświaty ROMANEM KOWALCZYKIEM rozmawia DOBROMIŁA WROŃSKA

Jakie są najważniejsze zmiany w dolnośląskich szkołach od 1 września 2017 r.?

Od 1 września w szkole podstawowej w klasach I, IV i VII będzie realizowana nowa podstawa programowa. Podstawa, która w kolejnym roku obejmie w szkole podstawowej klasę II, V i VIII, a w roku następnym dwie pozostałe klasy. I w ten sposób w ciągu trzech lat w ewolucyjny, a nie rewolucyjny sposób – chociaż szybki – powstanie 8-letnia szkoła podstawowa.

A co się stanie z nauczycielami? Czy sprawdzą się czarne proroctwa co do masowych zwolnień? 

Opozycja od roku straszy, jak w makabryczny sposób nowa władza, czyli Prawo i Sprawiedliwość, tysiącami będzie zwalniać nauczycieli. W listopadzie i grudniu zeszłego roku te środowiska posługiwały się liczbą podaną przez ZNP, czyli 37 tys. zwalnianych nauczycieli. W czerwcu natomiast według ZNP ta liczba spadła już do ok. 9 tys. nauczycieli. A podkreślić należy, że połowa z nich to są ci, z którymi nie przedłużono umów o pracę. Uważam, że tutaj należy uczciwie stawiać sprawę. Zwolniony z pracy jest ten, z którym rozwiązano umowę o pracę. Nie ten, z którym jej nie przedłużono. Wobec tego ta statystyka jest naciągana. Powinno zatem według danych czerwcowych być 5 tys., czyli 7,5 razy mniej, niż to było zapowiadane. A rzeczywiście to, ilu nauczycieli zostanie ostatecznie zwolnionych z pracy, okaże się we wrześniu. 

Dlaczego dopiero wtedy? 

Do niektórych szkół rekrutacja odbywała się jeszcze w sierpniu. Uczniowie przemieszczają się między szkołami. Ponadto mamy wakaty w szkołach. Czekamy też na arkusze organizacyjne, czyli dokumenty, w których dyrektor określa m.in. zatrudnienie w szkole. I będziemy wiedzieć: ile osób ostatecznie zostało zwolnionych, ilu nauczycielom obniżono wymiar godzin (chyba że nauczyciel się na to nie zgodził – wtedy zostawał zwolniony). No i zobaczymy, ile osób zostało zatrudnionych. Dopiero wtedy będziemy mogli się zorientować, czy zatrudnienie zmalało, czy wzrosło. ZNP we Wrocławiu twierdzi na podstawie arkuszy majowych, że pracę straci ok. 380–390 osóbzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama