​Polski sukces oparty na wartościach

numer 1817 - 04.09.2017GospodarkaPRZEMYSŁ Spółka Wielton to przykład dla innych polskich firm, jak przedsiębiorstwo oparte na wartościach i dbaniu o pracowników może się jednocześnie szybko modernizować, stawiać na innowacje i zdobywać nowe rynki – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Wieluniu.

Prezydent zwrócił szczególną uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to otwarcie – we współpracy z Ministerstwem Rozwoju – Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym inżynierowie prowadzą badania wytrzymałości produktów i rozwoju pod kątem innowacyjności. Centrum posiada jedyną w Polsce, a drugą w Europie stację do badania jakości całego pojazdu, a nie tylko jego poszczególnych elementów. 

Druga ważna sprawa to współpraca spółki z miejscowym zespołem szkół zawodowych. Efektem tego są klasy patronackie, których uczniowie są przygotowywani do pracy w fabryce i w niej zatrudniani. Spółka patronuje też nowemu kierunkowi na Politechnice Śląskiej. W ramach całej grupy Wielton zatrudnia obecnie ok. 2,5 tys. pracowników, przy czym najwięcej – aż 1,4 tys. – w Wieluniu.

W ramach rozwoju innowacji Wielton otworzył także zamiejscowe biuro projektowe w gliwickim Parku Naukowo-Technologicznym. – Wielton od lat stara się być jednym z pionierów i przykładów, jeśli chodzi o przywiązanie do jakości czy dbanie o ludzi oraz otwarcie na innowacje i nowe rynki – podkreślił Mariusz Golec, prezes zarządu Wieltonu.

Spółka Wielton jest obecnie jednym z trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie, a także znajduje się w pierwszej dziesiątce największych producentów w branży na świecie. W 2015 r. przejęła francuski Fruehauf oraz włoską Viberti Rimorchi. Pod koniec ubiegłego roku powołała spółkę, która jako pierwszy europejski producent wybuduje montownię naczep drogowych w Wybrzeżu Kości Słoniowej. W maju br. Wielton przejął 80 proc. udziałów czołowego niemieckiego producenta naczep, Grupy Langendorf.

Andrzej Duda gościł w Wieluniu w związku z uroczystościami obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezydent przypominał, że Wieluń został zburzony w 75 proc., ale odbudował się i dziś pięknie się rozwija. – Takim dowodem tego pięknego rozwoju Wielunia jest właśnie serce firmy Wielton, jednej z najlepszych polskich firm, która dzisiaj jest nie tylko firmą polską, ale jest już firmą o zasięgu światowym – podkreślił prezydent.
Autor: Mariusz Andrzej Urbanke

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama