Reżim Kima testuje bombę wodorową

​PJONGJANG \ Korea Północna znów prowokuje rakietami

numer 1817 - 04.09.2017Świat

W niedzielę nad ranem polskiego czasu Korea Północna przeprowadziła kolejną w tym roku próbę rakietową. Tym razem do testów wykorzystano bombę wodorową, którą można umieścić na międzykontynentalnych pociskach balistycznych, stanowiących zagrożenie nie tylko dla Japonii i Korei Południowej, ale również dla Stanów Zjednoczonych. 

Próba nuklearna została przeprowadzona w pobliżu miejscowości Kilju, leżącej w prowincji Hamgyŏng i wywołała wstrząsy sejsmiczne o sile 6,3 stopnia w skali Richtera, odczuwalne m.in. na terenie Korei Południowej, Japonii, Chin i wschodniej Rosji. Wybuch ładunku miał siłę ok. 70 kiloton i był 10-krotnie większy od poprzedniego podobnego testu z września 2016 r. „Ostatni test bomby wodorowej zakończył się całkowitym sukcesem. Jest to ostatni krok ku wejściu Korei Północnej do klubu mocarstw nuklearnych” – oświadczyła w niedzielę na antenie reżimowej północnokoreańskiej telewizji dziennikarka Ri Chun Hee.

Na kolejny w tym roku prowokacyjny rakietowy test Korei Północnej natychmiast zareagowały władze w Tokio oraz Seulu. – Kolejna próba atomowa świadczy o tym, że reżim w Pjongjangu nie jest zainteresowany prowadzeniem dialogu z innymi krajami – powiedział szef japońskiego rządu Shinzō Abezawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama